Objaśnienie wyrażeń biblijnych: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca”

WIDEO: W pierwszym odcinku naszej nowej serii animacji na temat biblijnych wyrażeń skupiamy się na wersecie z Księgi Przypowieści Salomona 4,23.

Serce wspomniane jest setki razy w Biblii, ale czym jest nasze serce? W jaki sposób możemy je strzec oraz zachować w czystości? I co mamy zrobić, jeśli nasze serce stało się już nieczyste? W tym studium otrzymasz odpowiedzi na te pytania – wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest serce i w jaki sposób można je strzec – według tego, co jest napisane w Księdze Przypowieści Salomona 4,23.

Transkrypcja audio: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca”

Serce wspomniane jest w Biblii setki razy, a w czasach biblijnych uważano, że jest to miejsce, w którym znajdują się nasze uczucia, myśli, decyzje i zamiary. Serce to takie centrum dowodzenia: to miejsce, gdzie dokonujemy wyborów.

Więc kiedy czytasz o sercu w Biblii, w rzeczywistości chodzi o ciebie.

Masz również swoje sumienie, a ono mówi ci co jest właściwe i niewłaściwe. Jednak to w twoim sercu decydujesz, jak zareagować na daną informację.

To objawia się przez twoje słowa i czyny.

Wszyscy rodzimy się z czystym sercem. Twoje serce staje się nieczyste, kiedy raz za razem umyślnie grzeszysz. To znaczy, że czynisz coś, o czym wiesz, iż jest niewłaściwe, ale nie żałujesz tego i nie jest ci z tego powodu przykro. Mogą to być takie rzeczy, jak nieuczciwość czy zazdrość,  nieposłuszeństwo, chowanie urazy… I nie chcesz zaprzestać ich czynić. Wtedy masz zatwardziałe serce i staje się ono nieczyste. Zamyka się na Boga.

Jeśli jednak zdecydujesz, by odrzucić życie dla grzechu, a zamiast tego żyjesz dla Boga, wtedy otrzymujesz czyste serce i musisz je utrzymać w czystości. To nie pokuszenie sprawia, że twoje serce staje się nieczyste, ani też pojedynczy „upadek”. Jeśli jest ci przykro z powodu twojego grzechu, żałujesz i postanawiasz, że więcej tego nie uczynisz – to pokazuje, że twoje serce jest miękkie, czyste i otwarte dla Boga.

W Księdze Przypowieści Salomona 4,23 jest napisane: „Czujniej niż wszystkiego innego strzeż swego serca, bo z niego tryska źródło życia!” A życie to twoje czyny, twoje reakcje, twoje słowa, twoje relacje z Bogiem i tak dalej. Mogą być one czyste albo nieczyste, zależnie od stanu twojego serca i decyzji, które tam powziąłeś. Powstają one pod wpływem twojego nastawienia, intencji, determinacji czy tego, co akurat czujesz – w swoim sercu.

Jezus mówi w Ewangelii Łukasza 6,45: „Człowiek dobry z dobrego skarbca serca wydobywa dobro, a zły ze złego wydobywa zło; albowiem z obfitości serca mówią usta jego.”

Właśnie dlatego jest napisane w Księdze Przypowieści Salomona: „Strzeż swego serca” ponieważ twoje życie staje się takie, jak twoje serce!

Przejrzyj kanał ActiveChristianity YouTube gdzie znajduje się więcej krótkich filmów, muzyki oraz przemów.

Obejrzyj więcej z serii „Objaśnienie wyrażeń biblijnych” w formie animacji biblijnych.

Objaśnienie wyrażeń biblijnych “Odłóż starego człowieka” i “Odłóż nowego człowieka”

Objaśnienie wyrazeń biblijnych ”Wielu jest powołanych, ale niewielu wybranych.”

Objaśnienie wyrażeń biblijnych: “Świątynia – Stary Testament a Nowy Testament”