Aksel Smith – człowiek pełen dobroci i współczucia

Aksel Smith – człowiek pełen dobroci i współczucia

Aksel Smith należał do pierwszych osób, które zostały uchwycone ewangelią, zwiastowaną według objawienia, jakie otrzymał jego brat Johan Oscar Smith. Pomimo tego, że żył tylko 38 lat, był jednym z głównych filarów Zboru.

Aksel Smith należał do pierwszych osób, które zostały uchwycone ewangelią, zwiastowaną według objawienia, jakie otrzymał jego brat Johan Oscar Smith. Pomimo tego, że żył tylko 38 lat, był jednym z głównych filarów Zboru. Był także współredaktorem pisma wydawanego w Zborze, które ukazują się już od ponad 100 lat.

Aksel Smith urodził się w Kristiansand w 1881 roku i był młodszym bratem Johana Oscara Smitha, założyciela Chrześcijańskiego Kościoła Brunstad. Już od przełomu XIX i XX wieku Johan rozmawiał ze swoim bratem, zarówno kiedy się spotykali jak i poprzez listy, o objawieniach, które otrzymał od Boga. Słuchając nauki o życiu Jezusa, zwiastowanej przez swojego brata, Aksel sam został uchwycony tym życiem i ochrzczony Duchem Świętym. Był to początek krótkiego, ale pełnego zawartości życia.

W książce „Pasterz i Prorok”, napisanej przez Kåre J. Smitha, Aksel jest przedstawiony jako mąż, „niezwykle dobry i łagodny, który czynił wiele dobrych uczynków względem ludzi”. Był także czynnym misjonarzem, a w latach 1906-1908 osobistym przyjacielem między innymi T.B. Barratta, z ruchu Zielonoświątkowego.

Ale najważniejszym dla Aksela, było chrześcijaństwo w praktyce – naśladowanie Jezusa w każdej okoliczności życia. Zarówno poprzez napomnienia, jak i dobre uczynki i modlitwy Aksel Smith zdobył serca wielu ludzi, młodszych i starszych. Jego życie było światłością ludzi (Ew. Jana 1,4).

– Wewnątrz mam życie wieczne

Aksel Smith był wątłego zdrowia i w 1919 roku, mając 38 lat zmarł na chorobę zwaną „hiszpanką”. Chociaż była to wielka strata zarówno dla Zboru jak i dla jego brata Johana, nie ulegało wątpliwości, że jego wejście do Królestwa Niebios było niezwykle bogate.
„Wewnątrz mam życie wieczne. Wierzę w Jezusa Chrystusa” – powiedział Aksel i wskazał na swoją klatkę piersiową, gdy lekarz oznajmił, że nie ma już dla niego nadziei.

Jego wieczne życie „tam wewnątrz” pochodziło ze szczerej bojaźni Bożej i wiary w Boga. Szczególnym jest także to, że pierwszy artykuł, który napisał do „Ukrytych Skarbów”, nosił tytuł „Modlitwa i praca” i mówił o mocy, jaka leży w ukrytym życiu modlitewnym.

«Modlitwa jest siłą. Porusza odwieczne moce i pobudza je do pracy; sprawia, że Bóg zaczyna działać. Modlitwa jest wewnętrzną służbą przed Bożym obliczem i tej służby szatan obawia się najbardziej. Fundamentem modlitwy jest moc, która jest wyrazem intensywnej pracy duchowej, przynoszącej wspaniałe i widoczne owoce.»

Rybak z bólem zęba

Kiedyś pewien stary rybak opowiadał o połowach w 1914 roku i o tym, w jaki sposób nawiązał kontakt z dentystą Akselem Smithem.

„Połowy w tym roku były bardzo słabe, toteż i zarobki były bardzo niskie. Pewnego razu, w czasie połowu, okropnie rozbolał mnie ząb. Czułem się tak źle, że musiałem przerwać łowienie i udać się do Drøbak. Tam znalazłem dentystę, który okazał się bardzo religijnym człowiekiem. Wyrwał mi ząb i dobrze wyczyścił ranę. Równocześnie zrobił przegląd reszty moich zębów i powiedział:

„Widzę tutaj jeszcze coś, co może przejść w mocne zapalenie, jeżeli nic z tym nie zrobimy. Radzę panu przyjść ponownie jutro.”

Nie potrafiłem myśleć o ponownym bólu i zapaleniu, więc postanowiłem pójść do dentysty następnego dnia. Dręczyło mnie tylko jedno pytanie: w jaki sposób zapłacę? Nie miałem żadnych pieniędzy. W czasie drogi do dentysty rozmyślałem, w jaki sposób będą w stanie zapłacić za leczenie moich zębów. Pamiętam, że zajęło mu to całą godzinę.

Gdy skończył, zapytałem: „Ile płacę?”

„Nic, mój dobry człowieku” – odpowiedział dentysta.

„Wyglądało to tak, jakby mnie przejrzał i wiedział, w jakiej jestem sytuacji. Czy kiedykolwiek byłeś u takiego dentysty?” – zapytał stary rybak.

Lecz to jeszcze nie wszystko, gdy przechodziłem przez targ w Drøbak, włożyłem rękę do kieszeni spodni i znalazłem 20 koron, które on tam włożył.”

Zapalony pisarz

W przeciągu 7 lat Aksel napisał ponad 150 artykułów do Ukrytych Skarbów, a także dwie książki: „Odpocznienie w wierze” i „Cztery etapy rozwoju wierzącego człowieka”. Pisma te ukazują jego życiową zawartość i serce, jakie miał dla ludzi.

Aksel napisał także kilka pieśni, które są śpiewane do dzisiaj, ku zbudowaniu i wielkiej radości zarówno dla młodszych, jak i dla starszych. Pieśń «Bije serce me z radości», (nr 111 w śpiewniku Drogi Pańskie) mówi o radości, której Aksel doświadczył, gdy zaczął służyć Jezusowi. Słowa pierwszej zwrotki brzmią tak:

Bije serce me z radości,
Myśli Pana w obfitości
Wypływają zeń, więc głośno wołam dziś:
Już znalazłem drogę w niebo!
Wzbudził we mnie Pan Królestwo!
I rozwija cudnie się we wnętrzu mym..

Wersety Biblijne zaczerpnięte z Biblii Warszawskiej, chyba że zaznaczono inaczej. Copyright © Towarzystwo Biblijne w Polsce 1975. Wszelkie prawa zastrzeżone.