Czy można zrobić coś dobrego, przy pomocy czegoś złego?
Zamiarem każdego człowieka, niezależnie od poglądów religijnych, wyznawanych wartości czy idei – jest celowe zrobienie czegoś dobrego. Jeżeli jednak chcesz czynić dobro, najpierw musisz sam być wolny od tego, co złe.
Zamiarem każdego człowieka, niezależnie od poglądów religijnych, wyznawanych wartości czy idei – jest celowe zrobienie czegoś dobrego, czegoś, co prowadzi do wolności, pokoju; daje radość, wzrost i postęp; czegoś, co buduje społeczność i tworzy lepsze relacje międzyludzkie i międzynarodowe.
Jeżeli chcesz czynić coś dobrego, musisz najpierw uwolnić się od zła, które jest przeciwieństwem dobra. Jeżeli chcesz przezwyciężyć zło na tym świecie, musisz najpierw przezwyciężyć to, co jest złe w tobie.
Dobre i złe źródło
Wszelkie dobro na tym świecie wypływa z dobrego źródła, a wszelkie zło – ze złego. „Wiem tedy, że nie mieszka we mnie, to jest w ciele moim, dobro” – mówi apostoł Paweł w Liście do Rzymian 7,18. Dlatego chrześcijańskie poselstwo zwiastuje krzyż dla ciała – jako złego źródła (List do Galacjan 5,24). Dobro przyczynia się do wzrostu, miłej atmosfery i kreatywności, natomiast zło jest przyczyną stagnacji, izolacji, niemiłej atmosfery i pasywności.
„Nie może dobre drzewo rodzić złych owoców, ani złe drzewo rodzić dobrych owoców” (Ewangelia Mateusza 7,18). W wersecie 16 jest napisane: „Po owocach ich poznacie je”. Niebiańskie poselstwo, z którym przyszedł Jezus, zamienia całe złe drzewo w dobre. Dobre owoce pojawiają się, ponieważ drzewo otrzymało połączenie z dobrym źródłem, z którego czerpie soki i pokarm. Tym dobrym źródłem jest Słowo Boże i Duch Święty.
Pozytywne lub negatywne oddziaływanie
Mężowie, miłujcie żony swoje i nie bądźcie dla nich przykrymi, mówi apostoł Paweł w Liście do Kolosan 3,19. Możemy zapytać: czy słowa wypowiedziane w złości, będące pełne gorzkości, mają jakiekolwiek pozytywne oddziaływanie? Gorzkie słowa stwarzają mroczną i przytłaczającą atmosferę. Nie rozwiązują żadnych problemów, ani też nie przynoszą nic dobrego. Główną przyczyną problemów jest to, że samemu nie jest się uwolnionym od zła.
Jeżeli przyznasz się do prawdy o samym sobie, wtedy zrozumiesz, że to twoje chęci i żądania są przyczyną problemów. Uwolniony od miłości do samego siebie otrzymujesz dział w miłości pełnej pozytywnej mocy, która topi zamarznięte serca, burzy mury, jednoczy skłóconych, tworzy dobre, szczere relacje i zaufanie! A więc czyńmy to, co pozytywne! Niech powstaje wszystko to, co jest dobre!
Język jako narzędzie
„Śmierć i życie są w mocy języka, lecz kto nim zyskuje przyjaciół, korzysta z jego owocu” (Przyp. Sal. 18,21). Językiem możesz zabić radość i pokój jak również zwątpienie i podejrzenie. Językiem możesz stworzyć dobrą atmosferę, dobre warunki pracy, nadzieję i wiarę, możesz dodać odwagi, zachęcić i budować zaufanie. Wszyscy ludzie muszą spożywać owoce (ponosić konsekwencje) swoich słów.
Zemsta i odpłacanie złem za zło
Paweł pisze w Liście do Rzymian 12,17 i 21: „Nikomu złem za złe nie oddawajcie, starajcie się o to, co jest dobre w oczach wszystkich ludzi! … "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".
Odpłacanie złem za zło i zemsta nie stworzyła nigdy nic dobrego na tym świecie. Zemsta należy do Boga. To Jego sprawa, Jego stół. Dlatego nigdy nie opłaca się nawet w myślach wyrażać chęci zemsty i kary względem drugiego człowieka, niezależnie od tego, co zrobił. Wtedy dobrze jest pomyśleć o tym, jak wiele zostało mi przebaczone i o tym, że „Jezus, Syn Boga, jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata” (1 List Jana 2,2).
Nie można zrobić nic dobrego, przy pomocy czegoś złego!
Wersety Biblijne zaczerpnięte z Biblii Warszawskiej, chyba że zaznaczono inaczej. Copyright © Towarzystwo Biblijne w Polsce 1975. Wszelkie prawa zastrzeżone.