Jakie korzyści przynosi nam czyste serce?

Jakie korzyści przynosi nam czyste serce?

Musimy być świadomi tego, jaką wartość ma zachowanie naszego serca w czystości i w sprawiedliwości.

7 min ·

„Błogosławieni czystego serca albowiem oni Boga oglądać będą.” (Ewangelia Mateusza 5,8). Być czystym oznacza przezwyciężyć wszelki świadomy grzech, do którego jest się kuszonym tak, by można było z czystym sumieniem stanąć przed Bogiem.

Żyjemy w czasach, kiedy czystość nie jest czymś, o czym ludzie mówią lub myślą. Znacznie częściej słyszy się hasła: „żyj swoimi marzeniami”, „korzystaj z życia, nie wkładając w to żadnego wysiłku”, „rób to, co ci sprawia radość.” Nikt nie zastanawia się nad tym czy to jest grzechem, czy też nie – to nie jest ważne tak długo, jak tylko to pasuje i odpowiada danej duszy. Niewiele mówi się o tym, w jaki sposób można służyć Bogu, zostać uwolnionym od grzechu i żyć w czystości.

Hasło: „Podążaj za swoimi marzeniami” często bywa używane jako pretekst, by żyć dla samego siebie. Wtedy wszystko kręci się tylko wokół własnej osoby i człowiek ulega wszelkiego rodzaju niskim i brudnym pobudkom, które dzisiaj rządzą tym światem. Chociaż to może wydawać się czymś niezwykłym dla wielu, jednak prawdą jest, że ta tendencja leży blisko nas wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Być może takie skłonności nie objawiają się w postaci jawnego grzechu, lecz możemy je znaleźć w wielu różnych odmianach, schowane głęboko w naszych sercach – na przykład lenistwo, niewdzięczność czy zabieganie o to, czego się nie ma. Wielu ludzi myśli sobie: „gdybym tylko mógł” „a co, jeśli”… i pragnie coraz więcej przyjemności, a mniej odpowiedzialności. Dlatego też tak dużo osób jest niezadowolonych ze swojego życia i myślą o tym, że gdyby tylko mogli prowadzić życie według własnej, wyidealizowanej wersji, to byliby szczęśliwi. W ten sposób nieczystość zostaje zakryta i jest prezentowana jako „dobro”. Cały świat szuka celu i sensu życia, lecz w niewłaściwych rzeczach.

Czystość ma być czymś wielkim w naszych oczach!

Przypowieści Salomona 12,5

„Sprawiedliwi myślą o tym, co prawe, lecz rady bezbożnych są zwodnicze.”

Zachować się czystym oznacza trzymać swoje myśli i serce przy tym, o czym się wie, że jest dobre i właściwe. Polega to na sprawdzaniu swoich działań oraz zapewnieniu im właściwych motywów. Jednak czystość to także kontrola nad uczuciami i emocjami, jakie kierują naszym codziennym życiem. Jest taka moda, by żyć według tego, co się odczuwa i co jest uważane za „właściwe dla mnie”. Zachować się w czystości oznacza więc, by myśleć, mówić i postępować właściwie – niezależnie od tego, co się czuje.

Pozwól, że się przedstawię

Budzik dzwoni i muszę wstać z mojego ciepłego łóżka… znowu. Wstaję kwaśna i narzekam, ponieważ wiem, że kolejny dzień będzie się składał z pracy i jeszcze raz z pracy, a ja po prostu potrzebuję trochę czasu dla siebie. Pozwalam, by te uczucia się pojawiły i rosły we mnie aż do momentu, gdy pod koniec dnia nienawidzę całe moje życie. Gdybym tylko mogła robić to, co chcę! Gdyby tylko moje życie było inne.

A teraz przeciwieństwo

Budzik dzwoni i muszę wstać z mojego ciepłego łóżka… znowu. Wstaję i od razu czuję pokuszenia, by chodzić wkoło i narzekać na dzień, który nie składa się z niczego innego, jak tylko z pracy i świadczenia usług innym ludziom. Jednak zamiast narzekać, postanawiam dziękować Bogu za to, że otrzymałam jeszcze jeden dzień, w którym mam możliwość czynić to, co powinnam czynić. Idę szczęśliwa do pracy i chociaż dzień jest podobny do wszystkich innych dni, to w swoim wnętrzu jestem lekka i wolna. Przez Bożą łaskę zachowuję się czysta od tych przygniatających i niewdzięcznych uczuć!

Myśli i uczucia przeplatają się ze sobą i często trudno jest rozróżnić, co jest czym. Ale pomyśl o wolności, jaką możesz otrzymać, jeśli zachowasz się czystym od tych skłonności, które ciągną cię w dół!

Nieczystość to atak na moje połączenie z Bogiem. Zachowanie samego siebie w czystości oznacza pokazanie Bogu, że Go miłuję i jestem wdzięczna za wszystko to, co On w danej chwili dla mnie czyni. Zachować się w czystości oznacza także, że nie mogę pozwolić, by brak moralności i dobrych obyczajów, który jest tak bardzo rozpowszechniony dzisiaj, miał nade mną władzę.

Zachowanie się w czystości to wybór, którego dokonuję, a który przynosi mi wiele korzyści! Kiedy zaczynam tego doświadczać, to pragnę otrzymywać coraz więcej! Jeżeli wystarczająco długo zachowywałam się w czystości, to nie chcę już więcej wracać z powrotem do tego, co było przedtem.

Tak właściwie moglibyśmy jednym słowem podsumować korzyści płynące z tego, by zachować się w czystości: Radość! Ale spróbujmy wyjaśnić to jeszcze lepiej.

Jakie korzyści będę miała z tego, że zachowam się w czystości?

Dobre sumienie!

Już dłużej nie mam poczucia winy i nie zamartwiam się wyborami, jakich muszę dokonać ani drogą, jaką mam pójść.

Wyraźny kierunek!

Mam jasny kierunek i sens w swoim życiu! Żaden dzień nie jest zmarnowany – bez względu na to, co się dookoła mnie dzieje. Grzech zaciemnia wzrok, ale gdy jest się czystym, to Bóg jest w stanie prowadzić nas i kierować naszymi drogami tam, dokąd pragnie.

Jest się nieporuszonym!

Kierunek, jaki obiera świat, nie jest w stanie poruszyć naszych myśli, uczuć i działań. Niemoralność i złe obyczaje nie mają na nas wpływu, ponieważ zachowujemy się czystymi! Można „latać jak orzeł” ponad wszystkimi tymi rzeczami, ponieważ nasze Królestwo nie jest z tego świata. ( Księga Izajasza 40,31; Ew. Jana 18,36)

Żadnego zwątpienia lub złych dni!

Walka przeciwko wszystkim tym myślom i uczuciom, które chcą nas przygnieść, sprawi, że te złe dni mogą obrócić się w najlepsze chwile! Takie dni można wykorzystać jako możliwość, by zostać oczyszczonym i stać się wolnym od grzechu. Już nigdy więcej nie muszę przeżywać „złego dnia”.

Zaspokojenie! Spełnienie i szczęście!

Już dłużej nie muszę mieć perfekcyjnego, wymarzonego życia! Mogę znaleźć zaspokojenie, satysfakcję i szczęście w życiu, które mam, ponieważ jestem czysta od żądań, wymagań, niewdzięczności i niepokoju!

Wieczne życie!

Jeżeli zachowuję czyste myśli i zamiary we wszystkim, co robię, to wtedy mam najlepsze duchowe ubezpieczenie na życie wieczne! Nie ma nic lepszego od pewności, że gdyby Jezus przyszedł z powrotem akurat w tej chwili, to znalazłby mnie czystą! Teraz już nic nie stoi na drodze pomiędzy mną, a Stwórcą!

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.” (Ew. Mateusza 5,8) To jest wspaniała obietnica. Opłaca się zachować w czystości swoje serce, ponieważ otrzyma się dobre życie już tutaj na ziemi oraz wieczną wspaniałość.

Wersety Biblijne zaczerpnięte z Biblii Warszawskiej, chyba że zaznaczono inaczej. Copyright © Towarzystwo Biblijne w Polsce 1975. Wszelkie prawa zastrzeżone.