Trzy obszary, na których powinien się skupić każdy chrześcijański żołnierz

Wszelki grzech ma swój początek w jednym z tych punktów.

Napisane przez AktywneChrześcijaństwo
Trzy obszary, na których powinien się skupić każdy chrześcijański żołnierz

Podczas wojny często pojawia się wielka linia frontu, lecz nie każdy jej odcinek jest tak samo ważny. Są pojedyncze, newralgiczne punkty, jak np. Gibraltar. W takich miejscach należy wyjątkowo dobrze się umocnić.

Tak samo dzieje się na wojnie duchowej, w naszej walce przeciwko grzechowi. Tam również są newralgiczne miejsca. Mądrym i rozumnym jest ten, kto w tych miejscach buduje porządne umocnienia.

Pierwszy Gibraltar to: Pieniądze.

Drugi: Władza i cześć.

Trzeci: Moralność seksualna.

Linia frontu u tych osób, które oddają wszystko, by umacniać się w tych trzech miejscach, jest trudna do przełamania; są praktycznie nie do przezwyciężenia. Wszystkie wielkie upadki biorą swój początek w jednym z tych trzech punktów, a wszelki grzech ma również swoje bezpośrednie połączenie z jednym z tych trzech newralgicznych punktów.

Punkt 1: Pieniądze są bardzo ważnym czynnikiem. Oznaczają bowiem to, co za nie możemy nabyć, a jest tego całkiem sporo na tym świecie. Jeśli nie ma się zwycięstwa nad miłością do pieniędzy, nie można też zwyciężyć np. nad gniewem. Wpadasz w gniew, gdy ktoś cię obrabuje z pieniędzy lub ich równowartości.

Punkt 2: Władza i cześć to również olbrzymia dziedzina. Chęć panowania jest powodem obrazy i zgorszenia i to zazwyczaj w wielkim stopniu. Natomiast chęć szukania chwały i czci sprawia, że nie potrafi się niczego znieść albo znosi się tylko odrobinę. Wiele rozłamów w zgromadzeniach pochodzi z chęci panowania. Oczywiście, podaje się różne, wyszukane powody, ale tak naprawdę poniosło się klęskę przy twierdzy nr 2, i to jest rzeczywisty powód podziału.

Warto zwrócić uwagę, że właśnie w tym punkcie szatan zadał ostateczny cios Jezusowi podczas 40 dni kuszenia na pustyni. (Ew. Łukasza 4 rozdział) Wymienione są trzy końcowe pokuszenia: pierwsze – by pokazać swoją duchową moc, drugie – by otrzymać ziemską władzę; trzecie – by dokonać dzieła, które przyniosłoby Mu wielką cześć i chwałę.

Punkt 3: Moralność seksualna jest trzecią z wielkich obszarów w życiu. Wielu ludzi zostało pobitych i leży na tym odcinku frontu. Nawet wielcy tego świata stają się małymi, ponieważ wystarczająco się nie umacniali i nie czuwali w tej dziedzinie. Król Dawid także doznał porażki w tej dziedzinie, a bardzo mądry król Salomon został pokonany na tym odcinku. Wielu kaznodziei również upadło w tym aspekcie. Ludzie porzucają swoją wiarę i zdradzają Chrystusa, by wejść w związek, który jest przeciwny woli Bożej, ponieważ nie byli wystarczająco ostrożni i czujni w tym punkcie.

Wielu ludzi na tym obszarze zostało pokonanych przez własne chęci – zacne dusze, które w przeciwnym wypadku mogłyby być godne pochwały. Rozchodzi się o to, by być czujnym i ostrożnym na wskroś – w myślach i spojrzeniu.

Jeśli chce się osiągnąć wielkie i ostateczne zwycięstwo, trzeba postępować w mocy Ducha (Ew. Łukasza 4;14). Wtedy też, jak na wojnie, należy działać rozważnie i widzieć przed sobą cel, a także dodatkowo umocnić się w tych trzech punktach. Wtedy możemy mieć wielką nadzieję, że linia frontu nigdy nie zostanie przełamana przez przeciwnika.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w zborowym czasopiśmie BCC „Skjulte Skatter” („Ukryte Skarby”) w maju 1932r., pod tytułem „Bój przeciwko grzechowi.”
©
Copyright Stiftelsen Skjulte Skatters Forlag

Pismo z przekładu Biblia Warszawska. Używane za pozwoleniem. Wszelkie prawa zastrzeżone.