Wiara – czy mam odwagę zjechać w dół?

Wiara – czy mam odwagę zjechać w dół?

„Stok jest za stromy. Pewnie nie dam rady, nie jestem aż taka dobra”, mówię i zauważam, że kolana mi drżą. Tak samo stałam bezsilna w moim życiu, zastanawiając się: Dlaczego słowa z Biblii mają dla mnie tak małe znaczenie?”

Kiedy stałam na szczycie góry i miałam zjechać na nartach zjazdowych w dół stoku, doszłam do wniosku, że trudno mi wierzyć.

Moje nogi się podniosły nad ziemię i krzesełko wyciągu narciarskiego zaczęło wznosić się w górę ponad strome zbocze. Czy to z tego stromego zbocza będę musiała zjechać w dół z pełną prędkością za kilka minut?

Patrzę w dół na moje narty, znajdując się wiele metrów nad ziemią. Długo nie miałam odwagi, by zdobyć się na taki stok. Zawsze znalazłam jakąś wymówkę wobec moich przyjaciół, kiedy udawali się w góry na narty.

Stok jest za stromy. Pewnie nie dam rady, nie jestem aż taka dobra…
Na szczycie góry spoglądam na moich przyjaciół, którzy stoją gotowi, by rzucić się w dół najbardziej stromego stoku. „Chodź”, mówią do mnie, gdy widzą, że trochę zwlekam. Mam chęć zrezygnować. „Stok jest za stromy. Pewnie nie dam rady, nie jestem aż taka dobra”, mówię i zauważam, że kolana mi drżą.

Wierzyć w Słowo Boże

Tak samo stałam bezsilna w moim życiu, zastanawiając się: Dlaczego słowa z Biblii mają dla mnie tak małe znaczenie? Dlaczego jest tak mały rozwój w moim życiu, mimo iż jestem chrześcijanką?

Hebr. 4,2: „I nam bowiem była zwiastowana dobra nowina, jak i tamtym; lecz tamtym słowo usłyszane nie przydało się na nic, gdyż nie zostało powiązane z wiarą tych, którzy je słyszeli.”

Czy to radosne poselstwo jest dla mnie? Nie wiem, czy dam rady żyć według Słowa Bożego tak, jak widzę to u innych.

Wydaje mi się niemożliwe, bym przestała mieć kontrolę nad swoim życiem, nad moimi planami i marzeniami. Chcę mieć przynajmniej kontrolę nad moją przyszłością do pewnego stopnia, tak aby zdobyć wykształcenie, mieć pracę i dobre zarobki, zawrzeć małżeństwo i założyć rodzinę. Jak mogę być pewna, że Bóg istnieje i że daje mi to, czego potrzebuję, kiedy wykonuję Jego wolę?

Wiara to działanie

„Karen, nie chodzi o to, co potrafisz, a czego nie potrafisz. Masz być silna i odważyć się zjechać w dół stoku, chociaż do końca nie wiesz, co cię spotka”, mówią mi przyjaciele, zjeżdżając w dół stoku pełną parą.

Co Biblia mówi o wierze? Wypróbuj Boga, czy nie otworzy okien niebieskich?!
Taka właśnie jestem, zawsze zostanę sama! Jak długo będę tu stała i patrzyła na wiarę innych?

Co mówi Biblia o wierze? Wypróbuj Boga, czy nie otworzy okien niebieskich! Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli. Ew. Jana 20, 29. Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy. Ew. Marka 9,23.

Wiara wymaga ode mnie czynu. Muszę zdecydować się, by wierzyć i oddać się całkowicie dla życia według Bożej woli i polegać na Bogu, że On się mną zajmie, kiedy tak uczynię. Ceną jest utrata kontroli nad swoim życiem, ale czy wypróbowałam jak to jest?

Wierzyć i wykonywać Słowo Boże

Moi przyjaciele mają rację. Jak mogę mówić, że nie umiem jeździć na nartach zjazdowych, jeżeli nigdy nie spróbowałam? Poprawiam czapkę, chwytam mocno kijki i rozpędzam się. Jadę w dół stoku z bijącym sercem. Nie wiem, co mnie spotka, ale to nie odgrywa żadnej roli – muszę zjechać z góry! Będę wierzyć w Słowo Boże i go wykonywać!

W wierze rezygnuję z moich planów i trosk o przyszłość, ufając Temu, który ma o mnie staranie.

Zabawa zamienia się w powagę. W wierze powierzam wszystko Bogu, tak aby wykonywać Jego wolę. W wierze rezygnuję z moich planów i trosk o przyszłość, ufając Temu, który ma o mnie staranie. Daje mi to niebiańskie odpocznienie, radość i pokój.

„Dobroć i łaska towarzyszyć mi będą Przez wszystkie dni życia mego.” Psalm 23,6.

Gdybym wiedziała, jak super się jeździ na nartach zjazdowych, spróbowałabym o wiele wcześniej!

Wersety Biblijne zaczerpnięte z Biblii Warszawskiej, chyba że zaznaczono inaczej. Copyright © Towarzystwo Biblijne w Polsce 1975. Wszelkie prawa zastrzeżone.